Metallurg M – Cherepovets | 4:3 (end) | | | Traktor – Torpedo | 4:2 (end) | | | Salavat Yulaev – CSKA | 1:0 (end) |
HC Lada Togliatti – Novosibirsk | 2:1 (after OT) | | | Ak Bars – Novokuznetsk | 3:1 (end) | | | Neftekhimik – Dinamo Minsk | 3:2 (after OT) |
Dynamo – Jokerit | 5:2 (end) | | | SKA St. Petersburg – HC Yugra | 7:2 (end) | | | HC Sochi – Avangard | 2:1 (2:0 after SO) |
Spartak – Avtomobilist | 2:4 (end) | | | Riga – Barys | 2:3 (end) |
Třinec – Pardubice | 3:2 (3:2 after SO) | | | HC Pilsen – Olomouc | 3:2 (2:1 after SO) | | | Chomutov – Vitkovice | 3:5 (end) |
Mlada Boleslav – Zlín | 3:1 (end) | | | Mountfield HK – Liberec | 5:1 (end) | | | Kometa Brno – Litvínov | 1:6 (end) |
Sparta – K. Vary | 6:1 (end) |
Buffalo – Boston | 2:3 (0:1 after SO) |
final
Traktor Chelyabinsk
4:2
(1:1, 0:1, 3:0)
Torpedo Nizhny Novgorod
Goals and assists:
20. Popov (Martynov), 41. Kručinin (Jakucenja), 45. Rybakov (Kokujov), 59. Kručinin – 7. Budkin (Koltsov, Videll), 29. Frolov (Žerděv, Kosticyn)
Referees: Kiseljov, Kulyov – Gordenko, Tomilov
Attendance:
Penalty missed:
Traktor Chelyabinsk:
Demčenko (Nazarov) – Quint, Novák, Borodnik, Martynov, Šinin, Denisov, Petrov, Žuldikov – Popov, Kručinin, Jakucenja – Pestunov, Glinkin, Osnovin – Gubarev, Rybakov, Kokujev – Šarov, Afonasjevskij, Zinovjev
Subs:
Coach:
Torpedo Nizhny Novgorod: Birjukov (Proskurjakov) – Sergijenko, Osipov, Aljajev, Piganovič, Budkin, Makarov, Koltsov – Dvurečenskij, Potapov, Kuljomin – Sopin, Daugavinš, Galuzin – Videll, Semin, Zěřděv -Frolov, Klingberg, Kosticyn
Subs:
Coach:
Subs:
Coach:
Torpedo Nizhny Novgorod: Birjukov (Proskurjakov) – Sergijenko, Osipov, Aljajev, Piganovič, Budkin, Makarov, Koltsov – Dvurečenskij, Potapov, Kuljomin – Sopin, Daugavinš, Galuzin – Videll, Semin, Zěřděv -Frolov, Klingberg, Kosticyn
Subs:
Coach:
Referees: Kiseljov, Kulyov – Gordenko, Tomilov
Attendance:
Scorer is BUDKIN. Assisted by Koltsov, Videll.
Penalty for Torpedo Nizhny Novgorod (Koltosv – 2 min., interference).
Penalty for Traktor Chelyabinsk (Rybakov – 2 min., diving or embellishment).
Scorer is POPOV. Assisted by Martynov.
Scorer is FROLOV. Assisted by Žerděv, Kosticyn.
Scorer is KRUČININ. Assisted by Jakucenja.
Scorer is RYBAKOV. Assisted by Kokujov.
Scorer is KRUČININ.