Novosibirsk – Torpedo | 1:4 (end) | | | Barys – Ak Bars | 1:5 (end) | | | Salavat Yulaev – Khabarovsk | 5:3 (end) |
Neftekhimik – Kunlun | 0:2 (end) | | | Jokerit – Dynamo | 3:1 (end) | | | SKA St. Petersburg – Cherepovets | 5:2 (end) |
HC Sochi – Lokomotiv | 2:5 (end) | | | Vityaz – Riga | 4:1 (end) |
HC Pilsen – Olomouc | 0:3 (end) | | | Litvínov – Mlada Boleslav | 2:5 (end) | | | Liberec – Kladno | 2:1 (end) |
Pardubice – Zlín | 0:2 (end) | | | Kometa Brno – Mountfield HK | 3:2 (after OT) |
Boston – Buffalo | 3:2 (end) |
final
Salavat Yulaev Ufa
5:3
(1:1, 1:1, 3:1)
Amur Khabarovsk
Goals and assists:
9. Soshnikov (Manninen, Pašnin), 50. Larsen (Omark), 59. Manninen (Soshnikov), 60. Kadeykin (Khokhryakov) – 9. Katsuba (Yazkov), 34. Golubev (T. Zohorna), 51. Koryagin (Gorshkov, Ignatovich)
Referees:
Attendance:
Penalty missed:
Salavat Yulaev Ufa:
Metsola (Kareyev) – , Larsen, Koledov, Arzamastsev, Semyonov, Pašnin – Omark, , Hartikainen – Mayorov, Manninen, Soshnikov – Kugryshev, Zharkov, Kadeykin – Solodukhin, Amirov, Khokhryakov – Kartayev.
Subs:
Coach:
Amur Khabarovsk: Langhamer () – Jordan, Vitasek, Kamalov, Turbin, Koryagin, Ignatovich, Alexandrov – Golubev, H. Zohorna, T. Zohorna – Vl. Ushenin, Gorshkov, Vy. Ushenin – Rasskazov, A. Lazarev, Rudenkov – Kapiturov, Yazkov, Katsuba.
Subs:
Coach:
Subs:
Coach:
Amur Khabarovsk: Langhamer () – Jordan, Vitasek, Kamalov, Turbin, Koryagin, Ignatovich, Alexandrov – Golubev, H. Zohorna, T. Zohorna – Vl. Ushenin, Gorshkov, Vy. Ushenin – Rasskazov, A. Lazarev, Rudenkov – Kapiturov, Yazkov, Katsuba.
Subs:
Coach:
Referees:
Attendance:
Scorer is ALEXANDER KADEYKIN. Assisted by Pyotr Khokhryakov.
Scorer is SAKARI MANNINEN. Assisted by Soshnikov.
Scorer is KORYAGIN. Assisted by Alexander Gorshkov, Ignatovich.
Scorer is PHILIP LARSEN. Assisted by Linus Omark.
Scorer is DENIS GOLUBEV. Assisted by Tomas Zohorna.
Scorer is ALEXANDER. Assisted by Teemu Hartikainen, Linus Omark.
Scorer is KATSUBA. Assisted by Yazkov.
Scorer is SOSHNIKOV. Assisted by Sakari Manninen, Michail Pašnin.