Khabarovsk – Neftekhimik | 0:8 (end) | | | Metallurg M – Salavat Yulaev | 1:2 (after OT) | | | Jokerit – SKA St. Petersburg | 1:6 (end) |
Ak Bars – Dinamo Minsk | 5:4 (end) | | | Dynamo – Spartak | 2:1 (3:2 after SO) | | | Avangard – Lokomotiv | 0:1 (end) |
Litvínov – K. Vary | 6:4 (end) | | | Mlada Boleslav – Mountfield HK | 3:2 (2:1 after SO) | | | HC Pilsen – Kladno | 8:5 (end) |
Kometa Brno – Olomouc | 2:4 (end) | | | Pardubice – Liberec | 1:4 (end) |
Steppe Eagles – HC Sparta Litoměřice | 4:4 (end) | | | HC EuroCarps – Dikobrothers | 1:4 (end) | | | HC Sparta Litoměřice – HC EuroCarps | 10:3 (end) |
Steppe Eagles – Dikobrothers | 3:2 (end) |
final
Amur Khabarovsk
0:8
(0:1, 0:4, 0:3)
HC Neftekhimik Nizhnekamsk
Goals and assists:
8. Khafizov (Šarifjanov, Bikmullin), 24. Enlund (Chajrullin), 33. Enlund, 35. Enlund (Sharipzyanov, Chajrullin), 39. Z. Mitchell (Sergeyev), 51. Sharipzyanov, 53. Sergeyev (Semjonov, Bikmullin), 53. Sharipzyanov
Referees: Bondar, Fatejev – Nikolajev, Novikov
Attendance: 7100
Penalty missed:
Amur Khabarovsk:
Jevgrafov – Vitasek, Jordan, Vasilyev, Ignatovich, Turbin, Koryagin, Alexandrov – Yazkov, H. Zohorna, T. Zohorna (C) – Rasskazov, Rudenkov (A), Faizullin – Gorshkov, Vl. Ushenin, Vy. Ushenin (A) – Zhelezkov, Golubev, Kuznetsov.
Subs:
Coach:
HC Neftekhimik Nizhnekamsk: Sharychenkov (Barulin) – Bryntsev, Sharipzyanov (C), Atyushov (A), Ryasensky, Sergeyev (A), , Semjonov – Enlund, Chajrullin, Berglund – Shiksatdarov, Z. Mitchell, White – P. Kulikov, Poryadin, Chernikov – Khafizov, Grošev, Šarifjanov – Bikmullin.
Subs:
Coach:
Subs:
Coach:
HC Neftekhimik Nizhnekamsk: Sharychenkov (Barulin) – Bryntsev, Sharipzyanov (C), Atyushov (A), Ryasensky, Sergeyev (A), , Semjonov – Enlund, Chajrullin, Berglund – Shiksatdarov, Z. Mitchell, White – P. Kulikov, Poryadin, Chernikov – Khafizov, Grošev, Šarifjanov – Bikmullin.
Subs:
Coach:
Referees: Bondar, Fatejev – Nikolajev, Novikov
Attendance: 7100
Scorer is DAMIR SHARIPZYANOV.
Scorer is ANDREI SERGEYEV. Assisted by Gleb Semjonov, Rafael Bikmullin.
Scorer is DAMIR SHARIPZYANOV.
Scorer is ZACK MITCHELL. Assisted by Andrei Sergeyev.
Scorer is JONAS ENLUND. Assisted by Damir Sharipzyanov, Marat Chajrullin.
Penalty for Amur Khabarovsk (Ignatovich – 2+2 min, roughing).
Scorer is JONAS ENLUND.
Scorer is JONAS ENLUND. Assisted by Marat Chajrullin.
Scorer is TIMUR KHAFIZOV. Assisted by Timur Šarifjanov, Rafael Bikmullin.