Barys – Kunlun | 7:4 (end) | | | Metallurg M – SKA St. Petersburg | 1:5 (end) | | | Ak Bars – Neftekhimik | 5:2 (end) |
Cherepovets – Avangard | 2:3 (end) | | | Lokomotiv – Avtomobilist | 0:2 (end) | | | Dinamo Minsk – Torpedo | 1:2 (end) |
Spartak – Jokerit | 2:0 (end) | | | Riga – Vityaz | 2:3 (after OT) |
Kladno – Pardubice | 4:5 (after OT) | | | Třinec – C. Budejovice | 3:0 (end) | | | Zlín – Litvínov | 4:1 (end) |
Mountfield HK – Sparta | 3:4 (after OT) | | | Kometa Brno – K. Vary | 3:2 (end) | | | Olomouc – Mlada Boleslav | 3:4 (end) |
Columbus – Anaheim | 1:2 (1:2 after SO) |
final
Metallurg Magnitogorsk
1:5
(0:2, 0:0, 1:3)
SKA St. Petersburg
58:24
|
Penalty for Metallurg Magnitogorsk (Artyom Minulin – 2 min., delay of game / shooting or throwing the puck out).
|
|
42:48
|
Penalty for Metallurg Magnitogorsk (Anatoly Nikontsev – 2 min., tripping).
|
|
36:35
|
Penalty for SKA St. Petersburg (Mikhail Vorobyov – 2 min., tripping).
|
|
33:14
|
Penalty for SKA St. Petersburg (Emil Galimov – 2 min., hooking).
|
|
29:09
|
Penalty for SKA St. Petersburg (Evgeny – 2 min., delay of game / shooting or throwing the puck out).
|
|
15:15
|
Penalty for SKA St. Petersburg (Valentin Zykov – 2 min., holding the stick).
|
|
14:15
|
Penalty for Metallurg Magnitogorsk (Pavel Akolzin – 2 min., cross-checking).
|
Goals and assists:
46. Zernov (M. Karpov) – 1. Burdasov (Kemppainen), 15. N. Gusev (Burdasov), 45. Pylenkov (Kemppainen), 54. N. Gusev (Vorobyov, Danila Moisejev)
Referees: Kulakov, Naumov – Kučava, Novikov
Attendance:
Penalty missed:
Metallurg Magnitogorsk:
Olkinuora (Nabokov) – Zemchyonok, Yakovlev, Hultstrom, Minulin, Grigoryev, Maklyukov, I. Nikolajev, Khabarov – Currie, Koshelev, Chibisov – Zernov, Leipsic, M. Karpov – Korostelyov, Maillet, Goldobin – Nekolenko, Nikontsev, Akolzin.
Subs:
Coach:
SKA St. Petersburg: Lars Johansson (Samonov) – M. Robinson, Pylenkov, Kamalov, N. Sedov, Soljannikov, Grjaznov, Lisov – Kemppainen, Burdasov, – Vorobyov, Danila Moisejev, N. Gusev – Bardakov, V. Zykov, Alexandr Volkov – , , E. Galimov – Cicjura.
Subs:
Coach:
Subs:
Coach:
SKA St. Petersburg: Lars Johansson (Samonov) – M. Robinson, Pylenkov, Kamalov, N. Sedov, Soljannikov, Grjaznov, Lisov – Kemppainen, Burdasov, – Vorobyov, Danila Moisejev, N. Gusev – Bardakov, V. Zykov, Alexandr Volkov – , , E. Galimov – Cicjura.
Subs:
Coach:
Referees: Kulakov, Naumov – Kučava, Novikov
Attendance: