Dynamo – Metallurg M | 2:4 (end) | | | Lokomotiv – Barys | 4:3 (end) | | | Ak Bars – Salavat Yulaev | 2:0 (end) |
SKA St. Petersburg – Neftekhimik | 2:0 (end) | | | HC Sochi – Dinamo Minsk | 3:7 (end) | | | Spartak – Cherepovets | 2:0 (end) |
Sparta – Mountfield HK | 2:3 (0:3 after SO) | | | Mlada Boleslav – K. Vary | 3:1 (end) | | | HC Pilsen – Liberec | 3:1 (end) |
C. Budejovice – Litvínov | 0:3 (end) | | | Třinec – Zlín | 2:1 (end) | | | Kometa Brno – Vitkovice | 1:2 (end) |
Pardubice – Kladno | 4:3 (2:0 after SO) |
Arizona – Anaheim | 4:3 (end) | | | Boston – Rangers | 3:4 (after OT) |
Karlovy Vary – HC Sparta Praha Sledge | 8:1 (end) | | | SOHO Olomouc – Zlín sledge | 2:4 (end) |
after shootout (2:0)
Dynamo Pardubice
4:3
(2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
Rytíři Kladno
56:12
|
Penalty for Dynamo Pardubice (Jan Košťálek – 2 min., tripping).
|
|
48:02
|
Penalty for Dynamo Pardubice (David Cienciala – 2 min., holding).
|
|
40:21
|
Penalty for Rytíři Kladno (Martin Kehar – 2 min., hooking).
|
|
33:02
|
Penalty for Dynamo Pardubice (Adam Musil – 2 min., slashing).
|
|
23:07
|
Penalty for Rytíři Kladno (Antonín Melka – 2 min., hooking).
|
|
21:47
|
Penalty for Dynamo Pardubice (2 min. – too many men). Penalty served by Anthony Camara.
|
|
18:45
|
Penalty for Dynamo Pardubice (Matej Paulovic – 2 min., interference).
|
|
15:30
|
Penalty for Rytíři Kladno (Antonín Melka – 2 min., slashing).
|
Goals and assists:
7. Blumel (Paulovic, Poulíček), 13. Říčka (Mikus), 25. Camara (Košťálek, Cienciala), dec. goal Camara – 5. J. Suchánek (Plekanec, Hlava), 21. Hlava, 51. Filip (M. Beran)
Referees: Hejduk, Veselý – Lučan, Kis
Attendance:
Penalty missed:
Shootout:
1. series:
0:0 Danny Kristo (KLA)
0:0 Matej Blumel (PCE)
2. series:
0:0 Jakub Strnad (KLA)
1:0 Anthony Camara (PCE)
3. series:
1:0 Matyáš Filip (KLA)
1:0 Robert Říčka (PCE)
4. series:
1:0 Tomas Plekanec (KLA)
2:0 Matej Paulovic (PCE)
Dynamo Pardubice:
Kloucek (J. Soukup) – Mikus, Nakladal (C), D. Robertson, Košťálek, Kolar (A), Hrádek, Vala – Paulovic, Poulíček (A), Blumel – Říčka, A. Musil, Cienciala – Hecl, R. Kousal, Camara – Koffer, Andel, O. Rohlík.
Subs:
Coach:
Rytíři Kladno: Bow (Stahl) – Kehar, Dotchin (A), Donaghey, J. Suchánek (A), Wood, Baránek, Nilsen – Hlava, Plekanec (C), Jagr – Dvořáček, A. Kubík, J. Strnad – Račuk, Filip, Melka – Kristo, Pitule, M. Beran.
Subs:
Coach:
Subs:
Coach:
Rytíři Kladno: Bow (Stahl) – Kehar, Dotchin (A), Donaghey, J. Suchánek (A), Wood, Baránek, Nilsen – Hlava, Plekanec (C), Jagr – Dvořáček, A. Kubík, J. Strnad – Račuk, Filip, Melka – Kristo, Pitule, M. Beran.
Subs:
Coach:
Referees: Hejduk, Veselý – Lučan, Kis
Attendance: